Filmowanie – Techniki

Filmowanie - Techniki

Nie łatwym zadaniem jest wybór odpowiedniego sprzętu stabilizującego lub poruszającego kamery. Nie istnieje uniwersalne urządzenie nadające się do wykorzystania w każdej sytuacji.

Sposoby filmowania:
1. Kamera “z ręki”.

Mamy możliwość wykonywania szybkich ruchów kamerą, podążając za akcją. Możemy przesuwać, obracać i pochylać kamerę w dowolnie wybranym kierunku. Ramiona operatora kamery niwelują część niepożądanych ruchów ciała. Natomiast waga kamery powoduje zmęczenie mięśni. Nie mamy automatycznej kontroli poziomu.

2. Statyw.

Obraz jest stabilny przy każdej długości ogniskowej (pod warunkiem, że dobraliśmy odpowiedni statyw do posiadanej kamery). Dzieki głowicy wideo mamy możliwość precyzyjnego i bardzo dokładnego wypoziomowania kamery. Głowice olejowe umożliwiają płynne ruchy kamery w każdym kierunku. Mamy doskonalą kontrolę nad kompozycją kadru, oświetleniem, kontrastami i akcją. Rozstawienie statywu wraz z regulacją głowicy wymaga trochę czasu. Powyżej 130 stopni mamy utrudnione panoramowanie.

3. Kran filmowy.

Zaletą jest możliwość wykonywania pionowych, płynnych ruchów od poziomu gruntu, aż do maksymalnej wysokości ramienia kranu filmowego. Urządzenie umożliwia wykonanie ciekawych i niezwykle widowiskowych ujęć. Wadą jest długi czas rozstawiania i przygotowania do pracy, a także waga w transporcie. No i cena 🙂

4. Bezwładnościowe systemy stabilizacji (np. Steadycam).

Całkowita redukcja wszelkich niepożądanych ruchów kamery wywołanych poruszaniem się operatora. Kamera może swobodnie podążać za akcją, płynnie przemieszczając się po nierównym gruncie, gdzie niemożliwe jest zastosowanie innych systemów stabilizacji. Niestety operator musi równoważyć dodatkowy ciężar na ramionach lub specjalnej kamizelce. Ze wzgledu na duże obciążenie kręgosłupa i ramion czas pracy operatora kamery jest ograniczony. Wymagane jest też duże doświadczenie operatora.

Na podstawie tekstu autorstwa Roya Dextera