WIELKOPOLSKA

Wielkopolska – ciekawe miejsca, informacje, fotografie.
WINNA GÓRA

Winna Góra to maleńka wieś położona 3 km na zachód od miasta Miłosław, w sąsiedztwie granicy parku krajobrazowego. W latach 1807-1818 była własnością generała Jana Henryka Dąbrowskiego.


PAŁAC W ROGALINIE
Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie

Wzniesiony w latach 1768 – 1776 dla twórcy potęgi rodu Raczyńskich, Kazimierza, łączy cechy stylu barokowego i klasycystycznego. Ostatni etap prac, w którym brali udział ulubieni architekci króla Stanisława Augusta.


KATEDRA W POZNANIU
Zdjęcie katedry w Poznaniu
Katedra w Poznaniu

W 1834 roku dzięki staraniom Edwarda Raczyńskiego urządzono w kaplicy na osi kościoła mauzoleum (tzw. Złota Kaplica).

Fotografie Poznań
Poznańska katedra

RYDZYNA

Pierwszą warownię wzniósł w tym miejscu w XIV wieku Jan z Czerniny. Na przełomie XVII i XVIII stulecia stanęła tu siedziba rodu Leszczyńskich, a budowę prowadził m.in. znany włoski architekt Pompeo Ferrari.


OSTRÓW LEDNICKI

Na Pojezierzu Gnieźnieńskim, kilkanaście kilometrów na zachód od Gniezna znajduje się jezioro Lednica. Na środku jeziora leży Ostrów Lednicki – największa spośród pięciu wysp.


SZWAJCARIA ŻERKOWSKA

Na lewym brzegu Warty, na północ od wzgórz, w widłach Warty i Lutyni, rosną wspaniałe, niespotykane już prawie nigdzie indziej lasy liściaste. Naukowcy określają je mianem zbliżonych do naturalnych.


PALATIUM PIASTOWSKIE

W przyziemiu partii zachodniej usytuowano obszerną salę, której strop wspierały dwa czworoboczne filary.


KATEDRA W GNIEŹNIE

Budowę świątyni zaczęto od prezbiterium, dalej postawiono korpus o trzech nawach.


REZYDENCJA BIAŁEJ DAMY

Podczas zwiedzania zamku warto zwrócić uwagę na ogromny portret przedstawiający właścicielkę Kórnika, Teofilię Szołdrską-Potulicką (1714-1790). To słynna Biała Dama, która podobno w ciemne noce spaceruje po parkowych alejkach.


LICHEŃ

W 1813 roku Tomasz Kłossowski, polski żołnierz z okolic Lichenia, został ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem. Dogorywając na polu walki, ujrzał świetlistą postać z orłem na piersi.


POZNAŃSKA FARA

Kościół farny znajduje się przy ulicy Klasztornej, niedaleko Starego Rynku. Został zbudowany w latach 1651 -1697 jako świątynia jezuicka. Po kasacie zakonu w 1773 roku przekazano go poznańskiemu biskupowi. Stał się wtedy głównym kościołem parafialnym miasta – farą.


RATUSZ W POZNANIU
Ratusz w Poznaniu
Ratusz w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu swój obecny kształt zawdzięcza Janowi Babtyście Quadro z Lugano, który w latach 1550 – 1560 na zlecenie miasta przeprowadził przebudowę.


ZAMEK W GOŁUCHOWIE
Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie

Od XVI wieku istaniała tu siedziba Leszczyńskich. W 1853 roku Gołuchów nabył Tytus Działyński z Kórnika dla swego syna Jana i jego żony Izabeli z Czartoryskich.


GNIEZNO

Założony na przełomie VIII i IX wieku gród plemienny Polan dzięki kontaktom handlowym i politycznym bardzo szybko stał się głównym centrum władzy książęcej rodzącej się dynastii piastowskiej.


KOŚCIÓŁ POCYSTERSKI

Klasztor w niewielkiej wsi nad Wartą, położonej 25 kilometrów na zachód od Konina, obecnie siedziba seminarium duchownego księży salezjanów, był dawniej ważnym w Wielkopolsce opactwem cysterskim.


PUSZCZYKOWO

Oto w środku parku witają nas: Brama Słońca znad jeziora Titicaca w Boliwii, słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej, a także piramida z Gizy! To nie złudzenie, jesteśmy bowiem w domu podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera (1894-1985), autora m.in. wojennych relacji z lotniczych bitew bohaterskiego dywizjonu 303.


STRZELNO

W tym niewielkim miasteczku na granicy Wielkopolski i Kujaw wznoszą się obok siebie dwie budowle romańskie: rotunda św. Prokopa i kościół Norbertanek pod wezwaniem Świętej Trójcy.


KAMIEŃ W BUDZIEJEWKU

Zaiste dziwne bywały niekiedy pomysły naszych przodków. Kiedy bowiem nikomu nawet się nie śniło, by chronić przyrodę, opieką otaczano… kamienie.


DĘBY ROGALIŃSKIE

Wiosną swymi potężnymi konarami odbijają się w starorzeczach jak w lustrze, latem otrząsają się z porannej rosy, jesienią z żalem żegnają swe kolorowe liście, gotując się do zimowego snu.


GŁAZY KOŁO MARGONINA

Oj, namieszał imć Twardowski na chodzieskiej ziemi, namieszał. Pozostały po nim, jak przez wieki wierzono, dwa potężne głazy.


KONIN – GOSŁAWICE

Kościół św. Andrzeja, będący jednym z najciekawszych zabytków architektury średniowiecznej w Wielkopolsce, wniesiono w pierwszej połowie XV wieku.


KÓRNICKIE ARBORETUM

Ptaszarnie, wodotryski, cieplarnie. A nawet hodowlę jedwabników znaleźć można było w XVIII-wiecznym parku otaczającym kórnicki zamek.