PUSZCZYKOWO

W gościnie u Arkadego Fiedlera

Wędrując po Wielkopolskim Parku Narodowym, w pobliżu rozlewisk Warty, zupełnie niespodziewanie można trafić do zaskakującego świata – świata egzotyki, podróży, marzeń …

Oto w środku parku witają nas: Brama Słońca znad jeziora Titicaca w Boliwii, słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej, a także piramida z Gizy! To nie złudzenie, jesteśmy bowiem w domu podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera (1894-1985), autora m.in. wojennych relacji z lotniczych bitew bohaterskiego dywizjonu 303.

Człowiek ten poświęcił swoje życie dalekim wyprawom, poznawaniu odległych kontynentów i kultur. Nieraz obserwował różnorodne środowiska i spotykał niezwykłych ludzi, wobec których był zawsze szczery i otwarty. Jedank po każdej podróży wracał właśnie tu, do Puszczykowa. „Warta! Piaszczysta i urocza rzeka mojego chłopięctwa…” – tak pisał o rodzinnych stronach, gdzie precyzowały sie plany egzotycznych podróży i powstawały książki.

W swoim domu Arkady Fiedler zgromadził pamiątki z różnych stron świata. Ekspozycja zawiera m.in. mapy, zdjęcia, indiańską broń, noże, kusze ze wschodniej Azji, instrumenty muzyczne i maski z Afryki. Warto również zwrócić uwagę na kolekcję motyli i pająków.

W ciągu 30 lat funkcjonowania muzeum odwiedziło już ponad miloin osób z Polski i zagranicy. Wielu z nich wraca tu regularnie i za każdym razem odkrywa coś nowego.

Muzeum pod Totemem przypomina także literackie sukcesy Arkadego Fiedlera. Podróżnik ma w swoim dorobku 32 książki wydane w 23 językach w nakładzie przeszło 10 milionów. W pomieszczeniach wystawowych zgromadzono pochodzące prawie z całego świata wydania jego pasjonujących dzieł.

Fragment książki „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”. Wydawnictwo: Publicat.
Autor tekstu: Izabela i Robert Szewczykowie