REZYDENCJA BIAŁEJ DAMY

Kórnik. Rezydencja Białej Damy.

Zameczek w stylu neogotyku angielskiego, otoczony malowniczą fosą i przepięknym parkiem powstał w wyniku przebudowy wcześniejszej rezydencji Górków, dokonanej w latach 1843-1861 według projektu najwybitniejszego architekta niemieckiego doby romantyzmu, Karla Friedricha Schinkla.

Ówczesny właściciel Kórnika, hrabia Tytus Działyński, uczestnik powstania listopadowego, wielki patriota i zapalony kolekcjoner, większość pomieszczeń przeznaczył na ekspozycję zgromadzonych przez siebie pamiątek narodowych i dzieł sztuki.

Jego bibliofilskiej pasji zawdzięczamy powstanie jednego z najcenniejszych w Polsce zbiorów rękopisów i starych druków. Są wśród nich takie rarytasy, jak autografy polskich królów, rękopis III części „Dziadów” oraz opis kampanii włoskiej skreślony ręką Napoleona.

Dzieło ojca kontynuował Jan Kanty, a następnie jego siostrzeniec, Władysław Zamoyski, który wzbogacił rodzinną kolekcję o wspaniałe eksponaty z Madagaskaru, Australii i Polinezji. W swoim testamencie z 1924 roku przekazał cały majątek narodowi w formie fundacji „Zakłady Kórnickie”.

Podczas zwiedzania zamku warto zwrócić uwagę na ogromny portret przedstawiający właścicielkę Kórnika, Teofilię Szołdrską-Potulicką (1714-1790). To słynna Biała Dama, która podobno w ciemne noce spaceruje po parkowych alejkach.

Zamek otacza arboretum. Park warto odwiedzić, kiedy kwitną azalie i różaneczniki – wówczas jest najpiękniejszy. Ponadto zobaczyć tu można cypryśniki błotne, miłorzęby, kłęki kanadyjskie, magnolie.

Fragment książki „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”.
Wydawnictwo: Publicat.
Autor tekstu: Michał Jańczyk.