RYDZYNA

Rydzyna – Rezydencja Leszczyńskich i Sułkowowskich

Pierwszą warownię wzniósł w tym miejscu w XIV wieku Jan z Czerniny. Na przełomie XVII i XVIII stulecia stanęła tu siedziba rodu Leszczyńskich, a budowę prowadził m.in. znany włoski architekt Pompeo Ferrari.

Zamek przekształcono w obszerną, reprezentacyjną rezydencję magnacką. Stojącą na sztucznym wzniesieniu i otoczona fosą, z oficynami, ujeżdżalnią, stajnią, wozownią, oranżerią i strzelnicą.

W 1738 roku Rydzyna przeszła w ręce Sułkowskich, którzy dokonali kolejnej przebudowy. Pracami kierował Karol Marcin Frantz. On też wytyczył barokowy urbanistyczny układ miasta zachowany – jako jeden z nielicznych w Europie – niemal bez zmian do dziś.

Wysoko ceniony malarz śląski Jerzy Neunhertz wykonał wspaniały plafon zdobiący dwukondygnacyjną Salę Balową. Ogród urządzono w modnym wówczas stylu angielskim.

Zmiany, jakie zaszły w rezydencji przez wieki, nie odstraszyły rydzyńskiego ducha – damy w bieli. Która w nocy z 1 na 2 listopada odbywa spacer przez zamek do kaplicy. Daremnie czeka na rozgrzeszenie za popełnione zbrodnie.

Fragment książki „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”. Wydawnictwo: Publicat. Autor tekstu: Maria Backmann