ZAMEK W GOŁUCHOWIE

Zamek w Gołuchowie - Fotografia
Gołuchów. Zamek Izabeli Czartoryskiej.

Gołuchów położony jest przy głównej trasie między Poznaniem, a Kaliszem. Znajdujący się tutaj zamek uchodzi za ciekawy zabytek architektury XIX stulecia. Jego dzieje są jednak znacznie wcześniejsze, albowiem mają już 400 lat.

Zamek Gołuchów
Zamek Izabeli Czartoryskiej
Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie

Od XVI wieku istaniała tu siedziba Leszczyńskich. W 1853 roku Gołuchów nabył Tytus Działyński z Kórnika dla swego syna Jana i jego żony Izabeli z Czartoryskich, córki księcia Adama Czartoryskiego – przywódcy polskiej emigracji po powstaniu listopadowym w Paryżu. Faktycznie Gołuchów stanowił jej własność i jemu to, nie znajdując szczęścia w małżeństwie, Izabela całkowicie się poświęciła.

W latach 1875 – 1885 przebudowała zrujnowany zamek Leszczyńskich, nadając mu formę typową dla renesansowych zamków francuskich. W trakcie prac nie tylko wykorzystała detale dawnej budowli, ale także zakupiła w zagranicznych antykwariatach zabytkowe rzeźby. Do dziś zdobią one zamkowy dziedziniec.

Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie

We wnętrzach zgromadziła znakomitą kolekcję dzieł sztuki, w tym obiektów antycznych. Część tych ostatnich znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W zamyśle Izabeli zamek nie miał być mieszkaniem, a muzeum, dlatego jego zbiory udostępniano publiczności i profesjonalnie opracowywano.
Budynkiem o charakterze mieszkalnym była z kolei przebudowana na rezydencję dawna gorzelnia.

Oficyna zamku w Gołuchowie
Pałac Gołuchów
Pałac Czartoryskich w Gołuchowie

Dziś w zamku znajduje się muzeum wnętrz zabytkowych. Godny uwagi jest także 160-hektarowy park krajobrazowy, którego prawdziwą atrakcją są żubry.

Park w Gołuchowie
Park w Gołuchowie

Fragment książki „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”. Wydawnictwo: Publicat.Autor tekstu: Adam Soćko, Tomasz Ratajczak, Piotr Korduba.